Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

V Česku se objevil smrtelný africký mor prasat

Na území České republiky se objevil africký mor prasat v populaci prasat divokých. Nákaza není přenosná na člověka.
V Česku se objevil smrtelný africký mor prasat

Státní veterinární správa (SVS) informuje na svém webovém portálu o historicky prvním výskytu afrického moru prasat (AMP) na území České republiky. Vyšetřením se prokázala nákaza u jednoho kusu uhynulého divočáka ve Zlínském kraji. Zdrojem nákazy mohlo být divoké prase, které se do země dostalo přes hranice. Okolnosti ohledně zdroje nákazy, jsou aktuálně předmětem šetření Státní veterinární správy. Kde se divoké zvíře nakazilo, veterináři nevědí.

Nákaza není přenosná na člověka. Šíří se mezi volně žijícími zvířaty. Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete divokého i domácího.

Kolem 5000 kusů prasat se chová nedaleko uhynulého divočáka. Tyto hospodářská zvířata budou v přísném hlídacím režimu a zpřísněny budou také hygienická opatření. Pokud by se mor rozšířil do chovatelských zemědělských budov, bude to mít dopad na cenu vepřového masa.

SVS v současné době připravuje mimořádná veterinární opatření. Bude se postupovat obdobně jako u epidemie ptačí chřipky. V zasažených oblastech bude vymezeno pásmo (tzv. zamořená oblast) v okruhu o poloměru deset kilometrů. V této vyhlášené oblasti bude zakázáno zvířata lovit. Dále se zintenzivní monitoring divokých prasat. Chovatelé ze zasažených oblastí budou muset povinně hlásit zdravotní stav prasat domácích. V neposlední řade se také budou muset dopředu hlásit na příslušnou krajskou veterinární správu o případné plánované domácí porážce prasete.

V okolních zemích jako je Slovenské nebo Polsko se prozatím nemoc neobjevila.


Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder