Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

V první polovině letošního roku klesl počet závad na farmářských trzích

Státní veterinární správa (SVS) pravidelně dohlíží na prodej produktů živočišného původu na populárních farmářských trzích. V prvním pololetí letošního roku pracovníci SVS uskutečnili na území České republiky více jak 180 kontrol. Pochybení odhalili ve 13 % případů. V teplém počasí se riziko při stánkovém způsobu prodeje zvyšuje, značné množství kontrol se proto odehrává v tomto období.
V první polovině letošního roku klesl počet závad na farmářských trzích

Doposud veterinární inspektoři řešili především chyby s ohledem na značení potravin. Následuje porušení výrobní a hygienické praxe (např. nedodržování teplot nabízených výrobků nebo nedostatečná ochrana před jejich kontaminací). Hojně se vyskytuje také porušení předpisů při manipulaci s potravinami či neznámý/nejasný původ zboží.

Pro srovnání uvádíme, že za první pololetí loňského roku SVS provedla 168 kontrol a závadu odhalila v pětině případů, přičemž pořadí nejčastějších závad zůstalo obdobné.

„Opakované problémy mívají prodejci na trzích s dodržováním požadovaných teplot potravin živočišného původu. Proto jsou naše kontroly v horkých dnech zaměřené ve významné míře na splnění této povinnosti. Nedodržení teplot potravin při teplém počasí může mít pro spotřebitele neblahé zdravotní následky,“ prohlásil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V roce 2022 se celkový počet kontrol farmářských trhů ze strany SVS vyhoupl nad 400. Alespoň jednu závadu konstatovali inspektoři v 76 případech. Podíl kontrol se závadou činil cca 19 % a výše uložených pokut dosáhla 500 tisíc Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder