Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Včelpo po aféře s antibiotiky v medu má novou dozorčí radu

Po aféře s antibiotiky v medu zvolila valná hromada společnosti Včelpo novou dozorčí radu podniku, která se skládá z členů předsednictva Českého svazu včelařů, jež podnik vlastní. Po jednání to sdělila předsedkyně svazu Jarmila Machová.
Včelpo po aféře s antibiotiky v medu má novou dozorčí radu

Společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů se musel postarat o likvidaci až 30 tun medu (včetně váhy obalu). Důvodem byl obsah nepovolených látek odhalený Státní veterinární správou. Tato kauza vedla k zvolení nové dozorčí rady podniku. V listopadu loňského roku vedení nařídilo zastavit prodej všech výrobků firmy, jelikož doposud neznámý viník přimíchával med původem z Ukrajiny obsahující nepovolená antibiotika do tuzemského medu.

Valná hromada společnosti Včelpo zvolila za svého předsedu dozorčí rady Miroslava Štěpána. Předchozí dozorčí rady byl předstednictvem republikového výboru Českého svazu včelařů odvolán v listopadu loňského roku. Nové vedení by mělo dohlédnout na kvalitu a lepší fungování firmy, jelikož jak ukázala kauza, vstupní kontroly medu jsou nedostatečné.


Používání antibiotik pro léčbu včel je v celé Evropské unii zakázáno, proto ministr zemědělství Marian Jurečka chce po Včelpu nové systémové změny.

Společnost Včelpo nyní čeká na laboratorní výsledky, aby mohla své výrobky zase nabízet na trhu. Podnik také čeká podle Machové na výši pokuty od Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Včelpo se nyní chce zaměřit spíše na výrobky z mateří kašičky, než na med jako takový.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder