Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vize zemědělství do roku 2030: více zeleniny, méně řepky

Ministerstvo zemědělství schválilo vizi s výhledem do roku 2030. Zvýšit by se měla především plocha pro pěstování zeleniny a počty chovu hospodářských zvířat, naopak se má snížit výměra na pěstování řepky.
Vize zemědělství do roku 2030: více zeleniny, méně řepky

Ministerstvo zemědělství připravilo strategii s výhledem do roku 2030. Až na trojnásobek se má zvýšit počet hospodářských zvířat, zejména krav, ovcí, kuřat i nosnic, a naopak by měla klesnout výměra řepky až o desítky tisíc hektarů. Resort také plánuje zvýšit plochu pro pěstování zeleniny. Vláda tuto vizi schválila v pondělí a novináře o tom informoval ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ovocné sady by se měly zvýšit podle materiálu z původních 14 500 hektarů na 23 tisíc hektarů. Pěstování zeleniny by mělo vzrůst ze současných 10 500 hektarů na 30 000 hektarů. Z polí bude žluti pomalu ubývat, ponížit by se totiž měla řepka, která tvoří okolo 80 procent pěstovaných olejnin. Ministerstvo má také v plánu více podporovat závlahové systémy.

Dále by se mělo do ochranného režimu proti erozi dostat až 60 procent zemědělské půdy, o proti současných 11 procent. Plochy v kategorii ekologického zemědělství by se měly rozrůst o 6 procent.

Z údajů Českého statistického úřadu lze vyčíst, že v loňském roce meziročně klesla produkce masa o 0,8 procent na 447 651 tun masa. Naopak vzrostl o 3,6 procent výkup mléka od zemědělců na 2,43 miliardy litrů. Cena masa a zemědělských produktů vlivem uděleného embarga na Rusko klesla o 12 procent. Výkupní cena se snížila kvůli vzniklému přebytku na trhu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder