Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Výsledky kontrol spojené se zavedením EET

Úřady provedly přes 55 tisíc kontrol a objevili přes 12 tisíc prohřešků
Výsledky kontrol spojené se zavedením EET

Před devíti měsíci finanční správa zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Doposud proběhlo 55 624 kontrol, které zjistily více než 12 tisíc pochybení (např. nevystavení účtenky) a výsledkem je 1688 pokut v celkové výši 15 milionů korun. Podklady pro zahájení správního řízení správa předala u 8234 případů. Dalším dopadem kontrol bylo uzavření osmi provozoven a to v Praze, Pardubicích, ve Zlíně, Českých Budějovicích, Slavkově u Brna, Vyškově a dvou v Olomouci.
Projekt EET zahrnuje cca 155 tisíc podnikatelů, k niž se od 1. prosince 2016 povinně zařadily restaurace a ubytování a před půl rokem také podnikatelé velkoobchodu a maloobchodu. Díky elektronické evidenci tržeb už bylo zaznamenáno přes 2,5 miliardy tržeb. Ministerstvo financí avizuje, že kromě kontrolních hlášení vede EET k lepšímu výběru daní, zejména DPH. K tomu se pozitivně vyjádřil i pan Pavel Sobíšek, ekonom UniCredit Bank. Důkazem může být, že příjmy rozpočtu z DPH meziročně vzrostly o desetinu na 153,5 miliardy korun. Do budoucna se počítá s tím, že zlepšení lze očekávat i ve sféře daní podnikatelů a firem a také sociálního pojištění. Výhledově by daně z příjmu fyzických osob měla EET přinést 3,4 miliardy a v roce 2018 3,3 miliardy korun. Odhady pro DPH na letošní rok počítají se 4,5 miliardami a v následujícím roce se 2,7 miliardami korun.
Náhrada nákladů za zavedení elektronické evidence tržeb činí v současné době 5000 korun. Asociace českého tradičního obchodu neúspěšně navrhovala kompenzaci 10 000 korun pro menší obchody s jedním pokladním místem. Ministerstvo financí plánuje od povinnosti evidovat tržby osvobodit hluchoslepé a nevidomé podnikatele hlavně proto, že v současné době pro ně neexistují vhodná pokladní zařízení. Očekává se, že toto opatření bude pouze dočasné.
1.března 2018 odstartuje třetí fáze EET týkající se stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty – bez stolů a židlí, prodeje na farmářských trzích a účetních, advokátních a lékařských služeb. Od června se mají připojit také vybraní řemeslníci a další služby. Ministerstvo financí plánuje 1. října 2017 začít s účtenkovou loterií k EET, která má motivovat zákazníky k přebírání účtenek. Měsíčně by si pak soutěžící rozdělili cca 21 tisíc výher. Ročně by na to úřad vyčlenil 65 milionů korun.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder