Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vývoj podmínek vztahujících se k africkému moru prasat

V průběhu týdne došlo k několika výrazným změnám, které se týkají velikosti tzv. zamořené oblasti africkým morem prasat, výše odměn pro lovce a v neposlední řadě se Česká republika připojila k evropské deklaraci, která spojuje jednotlivé země v boji proti této nemoci.
Vývoj podmínek vztahujících se k africkému moru prasat

Česká republika podala žádost k Evropské komisi, kde požadovala zmenšení zamořené oblasti. Komise jí vyhověla a od 1. února 2018 se zamořená oblast zredukuje přibližně o 40%. Tato změna by měla pomoci zejména velkochovům prasat, které se díky ní dostanou mimo sledovanou zónu, a usnadní se tím jejich odbyt. Navíc lidé z nově osvobozeného území budou moci opět volně konzumovat maso z ulovených divočáků.

V platnost už vstoupily také vyšší odměny pro lovce. Od 19. ledna 2018 se za zastřelení divokého prasete v celém Zlínském kraji vyplácí 4000 Kč, váží-li do 50kg, a 8000 Kč při vyšší hmotnosti. V zóně s intenzivním odlovem se zástřelné zvýšilo z 1000 Kč na 2000 Kč. Navýšilo se i nálezné za uhynulý kus, v zamořené oblasti činí 5000 Kč, v zóně intenzivního odlovu 3000 Kč a pro zbytek republiky 2000 Kč. Do boje za snížení stavu divokých prasat se od 23. ledna 2018 také opět zapojují odstřelovači z řad policie.

Ministr zemědělství pan Jiří Milek se sešel s chovateli prasat, zemědělci, myslivci a zástupci Zlínského kraje a okresní agrární komory, aby s nimi projednal opatření proti dalšímu šíření nemoci. Zároveň jim při své návštěvě oznámil, že se Česká republika připojila k evropské deklaraci, která má za cíl spojit síly v boji proti africkému moru prasat. Její hlavní myšlenkou je zabránit šíření nemoci. Dále pak se zabývá vývojem účinné vakcíny a postupy, jak dosáhnout udržitelného řízení populace divokých prasat.

 

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder