Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zásoba českých jablek je dostatečná. Dovoz se neočekává

Loňské léto bylo plodným rokem pro české pěstitelé jablek, jejich úroda byla nadprůměrná a tento rok se tak nemusí opakovat rekordní dovoz, jak tomu bylo v minulosti.
Zásoba českých jablek je dostatečná. Dovoz se neočekává

Díky bohaté úrodě v předchozím roce jsou zásoby jablek pro letošní rok dostatečné. Čeští pěstitelé pokryjí pulty obchodů až do konce další sklizně, tedy do začátku července, uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík . K dostání tak bude mít zákazník česká jablka po celý rok a nebude se muset opakovat jejich loňský rekordní dovoz.

Ještě začátkem února tohoto roku bylo ve skladech českých pěstitelů 37.100 tun jablek, v meziročním porovnání o 25 procent více. Jarní mrazíky, které jsou z jara běžné se nedostavily a poupata tak nezdecimovaly. Vliv velmi suchého léta se jabloní také nedotkl. Meziroční sklizeň jablek vzrostla o 19 procent na 155.640 tun jablek, což představuje nejvyšší sklizeň za posledních sem let.

Přicházející jaro je pro prodejnost jablek nejsilnějším obdobím v roce. Průměrná roční spotřeba jablek na jednoho Čecha je kolem 20 kilogramů jablek či výrobků z nich. V České republice se pohybuje celková spotřeba čerstvého ovoce okolo 80 kilogramů na osobu za rok.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder