Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Evropská komise má v plánu zakázat nerecyklovatelné plasty

V Bruselu vznikla nová koncepce, která má zajistit lepší ochranu životního prostředí a zamezit dalšímu znečišťování oceánů. Hlavní myšlenkou je zákaz používání jednorázových plastů v podobě plastových brček, příborů, míchátek, držáků balonků, aj.
Evropská komise má v plánu zakázat nerecyklovatelné plasty

Plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balonkům by měly být vyráběny z ekologičtějších materiálů. Obaly nápojů, které obsahují plasty, by směly vstoupit na trh za předpokladu, že jejich víčka a uzávěry zůstanou připevněny k nádobě. Plastové nádoby na potraviny a kelímky na nápoje by neměly být k dostání bezplatně. Řešením by bylo nabídnutí jiné možnosti či záloha při jejich nákupu. Výrobky typu hygienických vložek, vlhčených ubrousků a balonků potřebují jednoznačné a standardizované značení s informací, jak se má odpad odstraňovat, že jejich výroba znečišťuje životní prostředí a upozornění na přítomnost plastů v nich obsažených.

Prodej jednorázových plastových výrobků bude zakázán za předpokladu, že na trhu existují alternativy v přijatelné cenové hladině. První místopředseda Komise Frans Timmermans apeluje, aby členské země a Evropský parlament návrhy projednaly co nejdříve, aby k jejich přijetí došlo před volbami do europarlamentu na jaře roku 2019. Svá slova zdůrazňuje prohlášením: „Evropané musejí na řešení tohoto problému pracovat společně, protože plastový odpad se nakonec dostává do našeho ovzduší, půdy a oceánů i do našich potravin.“ Jeho tvrzení podporují výsledky výzkumu, podle kterých 10 jednorázových výrobků z plastu, jichž by se zákaz týkal, tvoří téměř 70% všech odpadků v mořích.

Jyrki Katainen, místopředseda Komise pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost, vyzdvihuje šanci pro výrobce (pozn. počítá se až s 30 tisíci novými pracovními místy) : „Chceme využít regulační sílu ke změně logiky fungování trhu, pokud se týká výrobků z plastů. Jednorázově využívané plasty nejsou chytrou volbou z hlediska ekonomiky ani ekologie.“ K čemuž Frans Timmermans dodává: „Pomůžeme průmyslu vyvinout nové produkty, a jakmile budou k dispozici nové, prakticky použitelné alternativy, tak je budeme prosazovat místo těch, které znečišťují životní prostředí, jako třeba právě jednorázové plasty.“

Do roku 2025 mají členské státy povinně zaručit sběr 90% jednorázových plastových lahví od nápojů. Zároveň si Komise od předložených návrhů slibuje, že cca v roce 2030 dojde ke snížení znečištění v mořích o více než polovinu, snížení emisí CO2 vznikajících při výrobě plastu o 3,2 miliónů tun a spotřebitelé díky nim ušetří zhruba 165 miliard Kč.

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder