Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Od května začne platit rozdílné DPH na čepované pivo

Další vlna elektronické evidence tržeb (EET), jež má být spuštěna v květnu letošního roku, ovlivní daň z přidané hodnoty (DPH) u čepovaného piva. Zatímco ve stáncích zůstane DPH na současných 21%, v restauracích a hospodách se sníží na 10%.
Od května začne platit rozdílné DPH na čepované pivo

Bohužel nic není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Aby točené pivo podléhalo snížené sazbě, musí být součástí stravovací služby. Stravovací službu definují materiály ministerstva jako prodej jídla a pití, kde je k dispozici toaleta a používají se zde běžné příbory. Patří sem tedy převážně restaurace a hospody.

U točeného piva, alkoholického i nealkoholického, které hosté vypijí ve výše zmíněných podnicích, bude platit DPH 10%. Stejnou sazbu budou prodejci účtovat u nealkoholického piva z lahve či plechovky. Další alternativy přináší pivo natočené do džbánu a odnesené domů. Zde u nealkoholického piva by mělo platit DPH ve výši 15% (pozn. stejné jako doposud) a u alkoholického „po staru“ 21%. Sazba 21% pak zůstane také u alkoholického piva nalitého na místě z plechovky či láhve.

Květnové změny se nedotknou stánkového prodeje, včetně stánků na sportovních akcích či stánků s rychlým občerstvením. Alkoholická varianta zůstane zdaněna 21%, nealko 15%.

„Od 1. května bude pivo ve stánku zatížené jinou DPH než pivo v restauraci, a to zase bude mít jinou DPH než pivo s sebou do džbánku. Ovšem nealko pivo ve stánku má jinou DPH, než když si ho dáte v restauraci. Omlouvám se, už jsem z toho narovnání podnikatelského prostředí celý zmatený,“ velmi zajímavě rozklíčoval problematiku na sociální síti místopředseda ODS Martin Kupka.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder