Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zákaz klecového chovu slepic: pro x proti

Poslanci se zabývají zákazem klecového chovu slepic, který by měl být součástí nové podoby zákona o ochraně zvířat. Zda skutečně k zákazu dojde, však zůstává otázkou. Sněmovní výbor pro životní prostředí jej podporuje, zemědělský výbor se staví do opozice.
Zákaz klecového chovu slepic: pro x proti

V současnosti chovají zemědělské firmy na území České republiky v klecích více než 4 miliony slepic. Odpůrci klecových chovů však namítají, že ptáci ve stísněném prostoru trpí, protože postrádají přirozený pohyb (pozn. nemohou hřadovat, popelit se či poletovat). Agentura Median provedla veřejný průzkum, ze kterého vyplývá, že pro úplný zákaz klecových chovů je přes 70 % lidí. Sami někteří z chovatelů už od něj upustili.

Zákaz chovu slepic v klecích by podle předloženého návrhu měl platit od roku 2027, přičemž termín ukončení byl zvolen s ohledem na 15-ti letou životnost klecí, jejichž montáž proběhla v roce 2012. Svá přesvědčení jeho iniciátoři opírají nejen o týrání slepic v současných podmínkách, ale zmiňují i závazky supermarketů, kdy většina dobrovolně přislíbila, že vejce z klecových chovů vyřadí z nabídky.

Najdou se však i argumenty proti. Šéf lidovců Marian Jurečka uvedl: „Zásadně mi chybělo, aby stát chovatelům jasně řekl: Na nutné náklady na změnu technologií vám dáme finanční podporu.“ Obává se, že bez státní podpory pro změnu chovů v případě schválení zákazu dojde ke značnému snížení soběstačnosti naší republiky v produkci vajec. Další úskalí předestřel ministr zemědělství Miroslav Toman: „Pokud by mělo dojít k zákazu klecových chovů, pak v celé Evropské unii, jinak budou naši zemědělci vystaveni konkurenci dovozů z těch zemí Unie, které se příliš pohodou zvířat nezabývají, a hlavně ze třetích zemí, kde se unijní normy na pohodu zvířat nedodržují vůbec.“ Celá situace by potom vedla k tomu, že naši chovatelé by byli nuceni své chovy zavřít a stát by vyplácel miliardové kompenzace. Zrušila by se značná část pracovních míst na venkově a vzhledem k potřebě dovozu vajec v kamionech by se zvýšily emise a uhlíková stopa. Otázkou také zůstává, kde by se pohybovala cena vajec a případné ekonomické důsledky. „Bavíme se ovšem jen o vejcích v obchodech, mnohem větší množství vajec se dnes spotřebuje ve výrobě. Vejce jsou v každém pečivu, oplatcích, majonézách. A tam, kde se již na pultech vejce z klecových chovů neprodávají, se do výroby ve velkém vozí z klecových chovů z jiných zemí. Ptám se potom, čeho bychom zákazem klecových chovů dosáhli? Odmítám tohle pokrytectví, pojďme si otevřeně říct veškeré dopady možného zákazu klecových chovů,“ dává další podnět k zamyšlení ministr.

„Vždy záleží především na spotřebiteli, o jaká vejce bude mít zájem. Spíše než další regulaci bych nechal rozhodnout trh. Pokud lidé skutečně nemají zájem o vejce z klecových chovů, přestanou je kupovat a obchodníci potom nebudou mít důvod je nabízet,“ dodal závěrem Toman. Průzkum společnosti STEMMARK z března loňského roku ukázal, že dvě třetiny kupujících upřednostňuje česká vejce před polskými. Skoro 60% zákazníků při jejich nákupu neřeší druh chovu, z něhož pochází a pro minimálně polovinu spotřebitelů je stěžejní cena.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder