Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Epidemie Salmonella Enteritidis fagotyp v zemích EU

V některých zemích EU od července 2015 stále probíhá epidemie bakteriemi rodu Salmonella Enteritidis fagotyp.
Epidemie Salmonella Enteritidis fagotyp v zemích EU

Do Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí bylo hlášeno v období od prvního května k poslednímu dni v srpnu tohoto roku 16 případů onemocnění a 131 pravděpodobných případů ze 6 zemí EU. Za období únor 2012 až duben 2016 bylo retrospektivně hlášeno celkem 101 izolátů, kde epidemické případy hlásila Belgie, Dánsko, Holandsko, Norsko, Švédsko a Velká Británie.

V roce 2014 došlo v České republice k nárůstu počtu onemocnění salmonelózou, konkrétně 13633 případů. V předchozím roce to bylo o dost méně, celkem 10280 případů. O dva roky později v roce 2015 došlo opět ke snížení počtu případů na 12739. Nadcházející další rok od ledna do srpna v roce 2016 bylo evidováno celkem 6918 případů případů onemocnění salmonelózou.

I nadále probíhá epidemiologické šetření v rámci popisované probíhající epidemie v zemích EU. Země, které nahlašovaly od května 2016 potvrzené případy onemocnění typem S. Enteritidis jsou považovány za aktivní šíření epidemie. Je tedy důležité být také v České republice opatrný a nadále věnovat pozornost cestovatelské anamnéze u osob, u kterých onemocní salmonelózou propukne.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder