Mimořádná veterinární opatření v souvislosti s pseudomorem drůbeže na Zlínsku skončila
Po pozitivním nálezu zkontrolovali veterináři celkem 42 chovů a v žádném z nich nemoc neobjevili, přesto z preventivních důvodů byla utracena drůbež jednoho hospodářství přímo sousedícího s ohniskem nákazy. V současné době již uplynula od provedení předběžného čištění a dezinfekce infikovaného malochovu 21 denní lhůta pro ochranné pásmo i 30 denní doba pro pásmo dozoru. Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád situaci komentuje: „To, že se podařilo díky neprodlené likvidaci ohniska a přijetí dalších opatření k zamezení jejího šíření považuji za úspěch. Děkuji obcím v pásmech, Zlínskému kraji i samotným chovatelům a občanům za spolupráci při řešení nákazy.“
Celkem veterináři v Šanově zlikvidovali 75 slepic a jednu perličku, dalších patnáct slepic uhynulo dříve. Oba postižení chovatelé mají nárok na finanční náhradu od ministerstva zemědělství. Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček chovatele nabádá: „Je třeba pravidelně sledovat zdravotní stav, především pak chování, kondici, příjem krmiva, tekutin, případně snášku. V případech změny zdravotního stavu, nebo zvýšeného úhynu, je nutno situaci konzultovat s veterinárním lékařem, nebo kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.“
Pseudomor drůbeže je druhou nejnebezpečnější nemocí pro drůbež. Jedná se o virové onemocnění, které se u domácích i volně žijících ptáků, celkem může postihnout více než dvě stě druhů ptactva, projevuje trávicími, dýchacími a nervovými potížemi často končícími úhynem. Člověku může způsobit zánět spojivek, který po pár dnech odezní sám od sebe.
Zdroje informací
- Aktuálně - Veterinární správa ukončila na Zlínsku opatření proti šíření pseudomoru drůbeže [14.5.2018]
- CT24 - Konec opatření kvůli pseudomoru drůbeže. Chovatelé už zase mohou na výstavy a trhy [14.5.2018]
- SVS - SVS ukončila mimořádná veterinární opatření v souvislosti s Newcastleskou chorobou na Zlínsku [14.5.2018]