Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Na podzim začnou platit přísnější podmínky pro dovoz medu do EU

Koncem listopadu letošního roku se zpřísní podmínky dovozu medu a jiných včelařských produktů z tzv. třetích zemí (zemí mimo EU). Veškerý med, který bude směřovat na trh do EU bude muset mít nově původ ze zařízení schváleného Evropskou komisí. Impulsem pro změny pravidel pro dovoz je časté falšování medu dováženého ze třetích zemí.
Na podzim začnou platit přísnější podmínky pro dovoz medu do EU

Podle aktuální legislativy je dovoz medu určeného pro lidskou spotřebu možný pouze ze třetích zemí uvedených na seznamu v příloze nařízení EU, které tuto problematiku upravuje. Současně musí med pocházet ze zařízení zaregistrovaného u příslušného kontrolního orgánu třetí země a musí splňovat požadavky s ohledem na zdravotní nezávadnost.

Od 29. listopadu 2024 se mění pravidla dovozu následovně: Každá zásilka medu určená do EU bude muset pocházet ze zařízení schváleného Evropskou komisí a zapsaného na seznamu v systému TRACEC (pozn. integrovaný počítačový systém EU sloužícím k hlášení přemísťování veterinárního zboží mezi členskými státy).

„Důvodem změny podmínek dovozu medu ze třetích zemí jsou výsledky koordinované akce EU, které ukázaly, že významné procento medu dováženého je falšované. Zpřísnění pravidel má za cíl zvýšit bezpečnost potravin a ochránit spotřebitele,“ prohlásil ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Zpřísňující unijní nařízení vstoupilo v platnost 17. 12. 2023, nicméně zahrnovalo také přechodné období, aby měli všichni dotčení čas se na změnu připravit. Toto přechodné období končí dne 28. 11. 2024.

Seznam schválených zařízení pro vývoz produktů živočišného původu včetně medu do EU naleznete na stránkách Evropské komise, příp. na webu SVS.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder