Není tmavé pečivo jako tmavé pečivo
Tmavé pečivo mnohdy vnímáme jako zdravější alternativu, tzn. obsahující celozrnné složky a vyšší množství vlákniny. V praxi však tmavší vzhled mohou vyvolávat barviva (např. karamel), pražený ječmen či žitná mouka. Tak získají výrobci pečivo z bílé mouky, které lze po vzhledové stránce zaměnit s celozrnným, avšak nutričně nikoliv.
Celozrnné pečivo je charakteristické vyšším obsahem vlákniny. Ta podporuje trávení a poskytuje delší pocit sytosti. Typické pro skutečně celozrnné varianty jsou zbytky slupek či zřetelné kousky zrníček.
Pečivo z bílé mouky má vyšší glykemický index, který způsobuje rychlejší nárůst hladiny krevního cukru a následně rychlejší návrat pocitu hladu. Užití karamelu a jiných barviv pro dosažení tmavší barvy ve výsledku nepředstavuje žádná pozitiva s ohledem na nutriční hodnoty a jedná se jen o estetický klam.
Aby pečivo mohlo nést označení „celozrnné“, musí dle legislativy obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky nebo směsi těchto mouk.
Jak postupovat při výběru pečiva? Zaměřte se na kontrolu složení! Prostudujte seznam ingrediencí na etiketě a zvýšenou pozornost věnujte slovům: karamel, E150 (pozn. kód pro karamelová barviva), pražený ječmen a pražené žito. Tyto přísady se často používají k získání tmavší barvy. Zaměřte se na druh mouky (viz výše). Jestliže se na prvním místě v seznamu ingrediencí nevyskytuje celozrnná mouka či celozrnné obiloviny, pravděpodobně jde o pečivo z bílé mouky. Důležitým ukazatelem je také obsah vlákniny. Ten je u celozrnného pečiva zpravidla vyšší (viz výše).