Nová zelená opatření prodraží potraviny

Potravinářská komora se bojí negativního dopadu nových zelených evropských nařízení na výrobce potravin. Nelíbí se jí například netransparentnost, s kterou Evropská komise vypracovala případné důsledky pro podniky i domácnosti. V analýzách zcela chybí, jaký vliv mohou mít tato opatření na ceny potravin. Čeští i evropští zpracovatelé se domnívají, že dojde k jejich zdražení.
„Už dnes má Evropa dražší potraviny, než je tomu ve zbytku světa. A ještě je vlivem nesmyslných opatření budeme muset zdražovat. Obavy z dopadů zelené transformace jsou na místě. V klimatické politice bychom měli používat zdravý rozum,“ prohlásila prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
Nově potravinářským podnikům vznikne povinnost poskytovat údaje o své uhlíkové stopě. Nicméně v současnosti stále ještě neexistují harmonizované požadavky. Výrobci potravin by v následujících letech měli také povinně snížit svůj potravinový odpad, přičemž ten v daném sektoru téměř nevzniká.
Dle směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) budou muset podniky zveřejňovat informace ohledně zlepšení postupů udržitelnosti. Další směrnice CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) pak firmám nařizuje aktivně řídit svůj dopad na lidská práva a životní prostředí. Velké podniky pak navíc budou muset mít vypracovaný strategický transformační plán ke zmírňování klimatické změny. Součástí opatření je i nařízení, podle kterého budou muset firmy dokazovat, že při výrobě a v rámci svých dodavatelských řetězců nevyužívají nucenou práci.
V chystaném nařízení o obalech a obalových odpadech je stanoveno, že výrobci budou smět při obchodování v rámci B2B používat jen opakovaně použitelné obaly. To představuje problém jak po technické stránce, tak z pohledu uhlíkové stopy (pozn. neboť sem mj. patří i palety se strečovými foliemi).
Zpracovatelé by měli deklarovat, že jejich produkty nevznikly na úkor nelegálně vytěžených lesů (pozn. toto nařízení se i díky tlaku našich potravinářů podařilo o rok odložit).
„Již dnes je pro podniky obtížné nové požadavky plnit a bohužel Evropská komise stále přichází s dalšími kontroverzními opatřeními. Může se stát, že Evropa v budoucnu na svém území vlivem jiných opatření svých klimatických cílů nakonec dosáhne. Bude to ovšem bez efektu na celosvětové emise skleníkových plynů. A hlavně za cenu snížení produkce a navýšení dovozů ze zemí mimo EU,“ uvedla závěrem prezidentka Večeřová.