Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nové případy ptačí chřipky v Evropě, veterináři jsou v pohotovosti

Čeští drůbežáři jsou v pohotovosti kvůli novým hlášením epidemie ptačí chřipky, které na svém území zaznamenaly některé státy Evropské unie.
Nové případy ptačí chřipky v Evropě, veterináři jsou v pohotovosti

Několik zemí z Evropské unie informovali o výskytu aviární influenzy nebo-li ptačí chřipky na svém území. Výskyt ptačí chřipky na svém území zaznamenalo již Polsko, Rakousko, Německo. České a Slovenské republice se prozatím tento zákeřný virus, respektive jeho patogenní subtyp H5N8, vyhýbá. Nové případy jsou také hlášeny z Chorvatska, Švýcarska a Maďarska.


Čeští veterináři jsou proto v pohotovosti. Kdyby se patogenní ptačí chřipky (HPAI) H5N8 rozšířila ještě k nám, může dojít k velikým ekonomickým škodám. Chovatelé totiž mají ještě v paměti rok 2007, kdy museli kvůli epidemii ptačí chřipky vybít desítky tisíc kusů drůbeže, což přestavovalo škody v řádech milionů korun.


SVS učinila opatření a nařídila kromě chovatelům drůbeže také myslivcům, ornitologům a zoologickým zahradám, aby jakékoliv podezření úhynů ptactva okamžitě nahlásila.


Ptačí chřipka, která se řadí mezi zvířecí chřipky infikuje zejména ptáky, kdy domácí drůbež nemoci podlehne do několika hodin. Virus H5N8 je z asi 15 dosud známých druhů virů ptačí chřipky, a pokud jde o přenášení na člověka, není pro lidi nějak nebezpečný.


Do Evropy se dostala s migrujícími ptáky z Asie a Ruska. Pro prevenci šíření nákazy je důležité co nejrychlejší zjištění případného výskytu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder