Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Novela vinařského zákona zafungovala

Výsledky kontrol ukazují, že novela vinařského zákona, platná od dubna roku 2017, zlepšila situaci na trhu vín. Prohřešků celkově ubylo.
Novela vinařského zákona zafungovala

Mezi hlavní cíle novely vinařského zákona patřily lepší ochrana spotřebitelů, zvýšení garance kvality a pravosti původu jednotlivých vín a celkové omezení černého trhu s vínem, včetně anonymizace sudového vína. Dotkla se samotných vinařů, dovozců vína i jeho prodejců.

Podle vyjádření ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Klanici přinesla zavedená opatření zlepšení ve všech směrech. „Naprosto hmatatelný výsledek je výrazně nižší počet vín, u kterých byly závažným způsobem porušeny enologické postupy. Ubyla vína falšovaná a vína s obsahem přidané vody,“ uvedl.

Podíl nevyhovujících vzorků se snížil téměř o polovinu. V letech 2013 až 2016 se pohyboval v rozmezí od 35 do 43 procent. Po zavedení novely klesl v roce 2018 na 24 procent a v roce 2017 dokonce na 18 procent. Pokles je znatelný i u kategorie závažných prohřešků, falšování – obzvlášť hrubé porušení enologických postupů. V posledních dvou letech tento podíl činil 1,8 procent za rok 2018 a 1,2 procenta v roce 2017. V předchozím sledovaném období se hodnoty pohybovaly mezi 2,3 až 10,6 procenty. „Problémy s kvalitou vína jdou nyní za výrobci a dovozci a ti si tak praktický nedovolí uvádět na trh nekvalitní víno. Řada subjektů dobrovolně přistoupila k ověřování parametrů vín, aby splňovala všechno, co splňovat mají. Dávají do toho nemalé peníze,“ vysvětluje Martin Klanica.

Další pozitivum, které novela přinesla, je snazší vymahatelnost zákona. Státní zemědělská a potravinářská inspekce se na zvýšení efektivity podílí díky lepší možnosti kontrol. Tu jí umožňuje nový laboratorní přístroj, který získala díky podpoře ministerstva zemědělství. Jedná se o zařízení nukleární magnetické rezonance. Pomáhá například s určením, odkud daný vzorek pochází,“ objasňuje jeho přínos ředitel inspekce.

Novela vinařského zákona zasáhla také vinotéky. Každá lahev musí být označená speciální etiketou s přesnými údaji o víně. Nedochází tak k falšování či záměně jednotlivých vzorků. „Dnes už nemůžeme natočit víno zákazníkovi do přinesené lahve nebo do jakékoliv nádoby, ale musíme víno předtáčet, mít ho vystavené v regálech Pro zákazníky to mnohdy může mít i odrazující efekt. Pravda je, že nám zákazníci ubyli,“ uvedla provozní nejmenované vinotéky Jitka Černá. I přes toto tvrzení zůstává faktem, že počet vinoték evidovaných Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí od roku 2016 vzrostl z 5149 na loňských 6123.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder