Novela vinařského zákona zafungovala
Mezi hlavní cíle novely vinařského zákona patřily lepší ochrana spotřebitelů, zvýšení garance kvality a pravosti původu jednotlivých vín a celkové omezení černého trhu s vínem, včetně anonymizace sudového vína. Dotkla se samotných vinařů, dovozců vína i jeho prodejců.
Podle vyjádření ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Klanici přinesla zavedená opatření zlepšení ve všech směrech. „Naprosto hmatatelný výsledek je výrazně nižší počet vín, u kterých byly závažným způsobem porušeny enologické postupy. Ubyla vína falšovaná a vína s obsahem přidané vody,“ uvedl.
Podíl nevyhovujících vzorků se snížil téměř o polovinu. V letech 2013 až 2016 se pohyboval v rozmezí od 35 do 43 procent. Po zavedení novely klesl v roce 2018 na 24 procent a v roce 2017 dokonce na 18 procent. Pokles je znatelný i u kategorie závažných prohřešků, falšování – obzvlášť hrubé porušení enologických postupů. V posledních dvou letech tento podíl činil 1,8 procent za rok 2018 a 1,2 procenta v roce 2017. V předchozím sledovaném období se hodnoty pohybovaly mezi 2,3 až 10,6 procenty. „Problémy s kvalitou vína jdou nyní za výrobci a dovozci a ti si tak praktický nedovolí uvádět na trh nekvalitní víno. Řada subjektů dobrovolně přistoupila k ověřování parametrů vín, aby splňovala všechno, co splňovat mají. Dávají do toho nemalé peníze,“ vysvětluje Martin Klanica.
Další pozitivum, které novela přinesla, je snazší vymahatelnost zákona. Státní zemědělská a potravinářská inspekce se na zvýšení efektivity podílí díky lepší možnosti kontrol. Tu jí umožňuje nový laboratorní přístroj, který získala díky podpoře ministerstva zemědělství. Jedná se o zařízení nukleární magnetické rezonance. Pomáhá například s určením, odkud daný vzorek pochází,“ objasňuje jeho přínos ředitel inspekce.
Novela vinařského zákona zasáhla také vinotéky. Každá lahev musí být označená speciální etiketou s přesnými údaji o víně. Nedochází tak k falšování či záměně jednotlivých vzorků. „Dnes už nemůžeme natočit víno zákazníkovi do přinesené lahve nebo do jakékoliv nádoby, ale musíme víno předtáčet, mít ho vystavené v regálech Pro zákazníky to mnohdy může mít i odrazující efekt. Pravda je, že nám zákazníci ubyli,“ uvedla provozní nejmenované vinotéky Jitka Černá. I přes toto tvrzení zůstává faktem, že počet vinoték evidovaných Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí od roku 2016 vzrostl z 5149 na loňských 6123.