Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Plocha makových polí letos klesla o 40 %

Loňská sklizeň máku byla, i přes nepřízeň počasí, vzhledem k velkým makovým polím nejvyšší za posledních 12 let. Podle odhadů nás letos měl čekat podobně úspěšný rok. Vše změnila válka na Ukrajině. Pěstitelé dostali strach, že ho neprodají.
Plocha makových polí letos klesla o 40 %

Data Českého statistického úřadu ukazují, že pěstební plochy se meziročně zmenšily o 40 % (pozn. na současných 26 125 hektarů). Jako příčinu lze označit obavy z propadu odbytu a ceny. Třetinu produkce totiž vyvážíme do Ruska, Běloruska a Ukrajiny.

Vlastimil Mikšík z České zemědělské univerzity v Praze, který působí také jako člen spolku Český modrý mák, nyní konstatoval, že černý scénář se nekonal. „Export je vyšší než loňský, dokonce i než desetiletý průměr,“ informoval.

Pěstitel máku Jaroslav Mikoláš z firmy Lupofyt kvituje letošní počasí, jež máku pomohlo. V roce 2021 činil průměrný výnos 0,67 tuny z hektaru, letos by se tato hodnota měla pohybovat na úrovni 0,76 tuny. „A je daleko kvalitnější než v loňském roce. Letos se sklízel suchý, kdežto loni za mokra a vlhka,“ dodal. Neopomenul však zmínit, že ne všude panovaly stejné podmínky, například na Rakovnicku počasí sklizni zrovna nepřálo. Jeho slova potvrzuje i Agrární komora ČR, resp. její mluvčí Barbora Pánková, která uvedla: „V loňském roce bylo z 43 867 hektarů sklizeno 29 691 tun máku. Přes popsaný pokles osevních ploch ujišťujeme spotřebitele, že máku bude na českém trhu dostatek. Letošní počasí této komoditě přálo a pěstitelé očekávají zvýšení výnosu. Mák z letošní sklizně by měl současně podle odhadů pěstitelů vykazovat lepší kvalitativní parametry než v loňském roce, kdy před sklizní a během ní pršelo. Na konečné výsledky letošní sklizně je třeba počkat na oficiální statistiky.“

Přes 80 % českého modrého máku, jehož název od února 2021 patří mezi Chráněná zeměpisná označení, dlouhodobě vyvážíme a hodnota exportu přesahuje miliardu Kč. „V produkci tohoto tzv. potravinářského máku lze Česko označit za velmoc. Důvodem je, že v zemích střední Evropy má využití máku v potravinářství dlouhou tradici, například při přípravě makových koláčů, buchet a dalších druhů sladkého pečiva a obecně sladkých jídel. Češi jsou také největšími konzumenty máku na světě, přestože jeho spotřeba v tuzemsku stagnuje. V posledních letech připadá na osobu 300 až 400 gramů makového semene za rok,“ dodala závěrem Pánková.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder