Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Včelí mor v Moravskoslezském kraji

Velmi závažná nemoc, která dokáže zahubit veškeré včelstvo v úlu, se vyskytla v Moravskoslezském kraji v okrese Frýdek-Místek. Hygienici v letošním roce objevili již osm ohnisek nákazy včelím morem.
Včelí mor v Moravskoslezském kraji

Kolem zasažených regionů veterináři ustanovili ochranná pásma, do nichž spadá 200 včelstev. Ve vytyčené oblasti, je zákaz přesunu mimo ni a v jejím rámci pouze za souhlasu krajské veterinární správy. Mor se přenáší ze včelstva na včelstvo a v České republice není léčba antibiotiky povolena, proto musí být napadené včelstvo zlikvidováno. Jako kompenzaci lze od ministerstva žádat o náhradu škod. Včelí mor se dotýká nejen Moravskoslezského kraje. Letos se k nejvíce postiženým oblastem řadí také Zlínský a Olomoucký kraj.

V okrese Frýdek-Místek je nákaza například v obcích Myslík, Třanovice či Kozlovice a chovatelé zde museli spálit již přes třicet včelstev. Dobrou zprávou je, že počet nakažených včelstev se oproti předchozím rokům snižuje. Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček se domnívá, že je to díky plošnému vyšetření a likvidaci postižených včelstev, které proběhlo v roce 2015.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder