Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zamořená oblast na Zlínsku se rozšiřuje, prasata z domácích malochovů čeká porážka

Zamořená oblast doposud pokrývala přibližně 40% zlínského okresu. Nově ji veterináři, na základě vyhodnocení vývoje situace, rozšířili o 17 katastrů. Dále bylo Státní veterinární správou rozhodnuto, že všechna prasata z chovů, které nejsou zaregistrované dle plemenářského zákona, musí být do 11. března 2018 poražena.
Zamořená oblast na Zlínsku se rozšiřuje, prasata z domácích malochovů čeká porážka

Africký mor prasat nemizí. Svědčí o tom fakt, že v prosinci 2017 a v lednu letošního roku bylo objeveno osm uhynulých nakažených divočáků mimo vysoce rizikovou oblast, která je ohraničena pachovými a elektrickými ohradníky a to v katastrech Želechovice nad Dřevnicí, Zlín – Kudlov a Lípa poblíž jižní hranice značící dosavadní zamořenou oblast.

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček se k situaci vyjádřil následovně: „K rozšíření zamořené oblasti došlo v reakci na nedávné pozitivní nálezy a odlovy divokých prasat a rovněž na základě konzultace s Evropskou komisí, která zvětšení zamořené oblasti doporučila. K opatření jsme přistoupili z důvodu větší bezpečnosti. Nechceme, aby nám africký mor prasat přeskočil do chovů.“

Porážka se podle údajů lednového sčítání, které proběhlo v celém kraji, týká celkem 103 kusů prasat v 54 neregistrovaných chovech. Další chov je s platností od 12. března 2018 v zamořené oblasti zakázán. Pokuta při nedodržení či porušení povinností plynoucích z těchto mimořádných veterinárních opatření může pro fyzickou osobu činit až 100 tisíc korun u právnické či podnikající fyzické osoby potom až 2 miliony korun.

 

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder