Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktivní filtr témat

Všechny aktuality

Na podzim začnou platit přísnější podmínky pro dovoz medu do EU

Koncem listopadu letošního roku se zpřísní podmínky dovozu medu a jiných včelařských produktů z tzv. třetích zemí (zemí mimo EU). Veškerý med, který bude směřovat na trh do EU bude muset mít nově původ ze zařízení schváleného Evropskou komisí. Impulsem pro změny pravidel pro dovoz je časté falšování medu dováženého ze třetích zemí.

Dočasné zařazení HHC, HHC-O a THCP mezi návykové látky

Česká republika získala souhlas Evropské komise k zařazení Hexahydrokanabinolu (HHC), Hexahydrokanabinol-O-acetátu (HHC-O) a Tetrahydrokanabiforolu (THCP) na seznam návykových látek. Nařízení již podepsal ministr zdravotnictví a poslal je k podpisu premiérovi. Připojíme se tak k dalším státům Evropské unie, které se v průběhu posledního roku uchýlily ke stejnému řešení.

Přísnější pravidla na značení původu medu

Evropská unie (EU) se dohodla na přísnějších pravidlech při označování medu, marmelád a džusů. Podnětem se stalo zjištění, že bezmála polovina medů dovážených do EU je nejasného původu či nevalné kvality vzhledem k přidanému cukru. Nově proto na obalech budou muset být uvedeny konkrétní informace o zemi původu a podílu směsí ve výsledném produktu. Právní předpis začne platit, jakmile jej schválí Evropský parlament a jednotlivé členské státy.

Novela usiluje o bezpečnější podmínky přepravy hluboce zmrazených potravin

Doposud se hluboce zmrazené potraviny mohly přepravovat při -15 °C. Nyní ministerstvo zemědělství prosazuje, aby teplota při transportu byla maximálně o 3 °C vyšší než ta, při níž byly potraviny skladovány.

Novela vyhlášky o přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků

Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška č. 334/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 128/2009 Sb., o přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků pro některé potravinářské podniky, v nichž se zachází se živočišnými produkty. Účinnost nabývá k 1. lednu 2023.

Oxid titaničitý nově nelze používat jako potravinářské aditivum

Evropská komise zakázala užití oxidu titaničitého (E171) jako přídatné látky v potravinách.

Sběr gastroodpadu ze školních jídelen v Praze

Do projektu, jež má pomoci zvýšit podíl tříděného odpadu, se zapojilo 28 pražských škol.

Vyšší pokuty za klamavé značení biopotravin

Vláda zvedla maximální výši pokuty za klamavé označování potravin z ekologického zemědělství na dva miliony korun. Na balených biopotravinách určených na náš trh přibude značení tzv. biozebrou.

Povinnost elektronické evidence tržeb opět odložena

Vláda a posléze Poslanecká sněmovna odsouhlasila návrh Ministerstva financí, který požádal o odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechny subjekty do konce letošního roku. Týká se jak prvních dvou vln, které jsou již v platnosti, tak těch podnikatelů, kteří se měli 1. května 2020 připojit.

Zákon o prodejní době v maloobchodě v nouzovém stavu neplatí

Jinými slovy – pokud bude v České republice platit o Velikonočním pondělí nouzový stav, obchody s potravinami o rozloze více než 200 metrů čtverečních mohou zůstat otevřené. Za daných podmínek se na ně zákaz prodeje o státním svátku nevztahuje.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder