Aktivní filtr témat
Články v sekci Legislativa

Potravinářská komora ČR a Unie výrobců a dovozců lihovin ČR varují, že nová legislativa o značení lihu, která by mj. umožnila balení lihovin o objemu 3 až 5 litrů jednocestným uzávěrem, by mohla zapříčinit rozšíření nelegálního obchodu s alkoholem. Rostou obavy, aby se neopakovala situace z doby před 13 lety, kdy při tzv. metanolové aféře zemřely desítky lidí. Novelu zákonu již schválila Poslanecká sněmovna, nyní bude postoupena do Senátu.

Po pár týdnech obrat o 100 %. Ministerstvo zemědělství, v čele s Markem Výborným, rozhodlo, že vyhláška upravující názvosloví pro alternativy k masu není potřeba.

Luštěninové výrobky se v obchodech i v jídelních lístcích stravovacích zařízení vyskytují stále častěji. Nicméně doposud zákon u části z nich nijak nedefinoval, jak konkrétně by měly vypadat. Finální podoba i kvalita jednotlivých produktů může být tedy rozdílná. Od letošního léta se to díky nové vyhlášce změní.

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu vyhlášky, jež se zabývá názvoslovím masných výrobků. Výrobci tvrdí, že třeba označení "řízek" by mělo být vyhrazeno pouze pro výrobky z masa. Komora se domnívá, že používání výrazů z masného průmyslu ze strany zastánců rostlinné stravy lze považovat za zavádějící a klamavé.

Potravináři žádají, aby bylo na první pohled zřejmé, odkud jídlo pochází. Ani značka CZ na obalu totiž nezaručuje, že se jedná o výrobek z České republiky.

Až doposud mohli výrobci nazývat marmeládou pouze výrobky z citrusových plodů. Naopak jako džem šlo označit směs přírodních sladidel, dužiny nebo dřeně jednoho či více druhů ovoce. Nová vyhláška nyní povoluje užití názvu marmeláda i pro džem.

Turecko usiluje o registraci receptury na döner kebab jako zaručené tradiční speciality. Velmi razantně se proti tomu staví Německo, kde je tento pokrm natolik oblíbený, že se z něj stalo téměř národní jídlo. Jestliže by Evropská unie (EU) na žádost Turecka přistoupila, znamenalo by to nová pravidla pro přípravu kebabů v rámci celé unie, což by se zřejmě neobešlo bez sporů.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) připomíná prodejcům a informuje spotřebitele, že nebalené borůvky a další sypké ovoce musí být nabízeny a prodávány výhradně v hmotnostních jednotkách (kilogramy), nikoliv v objemových (litry).

Vzhledem k období prodeje čerstvého sezónního ovoce a zeleniny Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) připomíná prodejcům, a zároveň informuje spotřebitele, povinnost u daného sortimentu uvádět zemi původu a název druhu ovoce či zeleniny, popř. u vybraných také třídu jakosti a odrůdy podle zvláštních obchodních norem.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila svůj postoj s ohledem na rozlišování nebalených a zabalených potravin v rámci prodeje pečiva, ovoce a zeleniny.