Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nová opatření ve Zlínském kraji kvůli africkému moru prasat

Po setkání členů Ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy, myslivců a zástupců regionu došlo k návrhu na řadu opatření, aby se zamezilo rozšíření nemoci afrického moru prasat. Nejvíce se dotknou malochovů.
Nová opatření ve Zlínském kraji kvůli africkému moru prasat

Situace, která je již delší dobu monitorována, ohledně nemoci afrického moru prasat získala nové rozměry, když ke konci roku byl pozitivní nález u sedmi kusů uhynulých divočáků mimo oblast, jež je ohraničená pachovými a elektrickými ohradníky. Díky této skutečnosti se do akce mají vrátit policejní odstřelovači. Kdy a v jakém počtu není dosud jasné. Podle statistik se africký mor prasat potvrdil u 191 kusů uhynulých divokých prasat, sedm z nich bylo mimo evidováno mimo ohradníky. V zamořené oblasti jich ulovili či odchytili do pasti 567 a u 15 z nich analýza prokázala prasečí mor.

Nově u malochovů bude nutná registrace od dvou kusů. U těch, kteří registraci neprovedli již v minulosti, je možné, že veterináři nařídí porážku. Zároveň ústřední ředitel Stání veterinární správy pan Zbyněk Semerád apeluje: „Zavlečení nákazy do jakéhokoliv chovu domácích prasat by bylo obrovským problémem pro všechny chovy. Legislativa totiž nerozlišuje, zda se nákaza dostala do malochovu či velkochovu a přineslo by to obrovské problémy.“ Současně tím i žádají, aby malochovatelé se svým chovem prozatím skončili.

Další alternativou, o které Ministerstvo zemědělství uvažuje, je změna krizového zákona a dalších norem. Snaží se tak, aby mohla flexibilně reagovat s ohledem na ochranu státního hospodářství – např. zákazem vstupu do zamořených oblastí.

Všichni zúčastnění se také shodli, že v současné době je stav divokých prasat několika násobně překročen a je třeba jej snižovat. Uvažují i o zavedení speciální odměny v podobě odstřelného v rámci celé České republiky.

Doposud částka za vymýcení této choroby v České republice dosahuje přibližně 50 miliónů korun.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder