Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potraviny nesoucí ocenění KLASA a Regionální potravina i ty vyrobené podle české cechovní normy nezklamaly

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně zaměřuje svou pozornost na potraviny oceněné značkami kvality KLASA a Regionální potravina, nově se zajímá také o potraviny s deklarací „Vyrobeno podle české cechovní normy“ (ČCN). Výsledky kontrol uskutečněných v loňském roce potvrzují jejich jakost a bezpečnost. Z pohledu SZPI se jedná o jednu z nejméně problematických oblastí.
Potraviny nesoucí ocenění KLASA a Regionální potravina i ty vyrobené podle české cechovní normy nezklamaly

Oceněné potraviny pod značkou KLASA a Regionální potravina musí vyjma požadavků národní a evropské potravinové legislativy splňovat také nadstandardní požadavky, které plynou z podmínek pro používání výše zmíněných značek kvality, např. vyšší podíl masa u masných výrobků, přísnější limity při užívání přídatných látek, aj.

V roce 2022 pracovníci SZPI hodnotili 177 šarží potravin nesoucí známku kvality KLASA, přičemž jakostním požadavkům nevyhověly pouze 4 z nich. Z 96 šarží oceněných značkou Regionální potravina právní předpisy porušily 3.

Potraviny vyrobené podle ČCN nad rámec požadavků národních i evropských předpisů obsahují povinné složky, zaručují technologické postupy, senzorické parametry a nadstandardní parametry dané potraviny. Mají garantovat vyšší kvalitu dané potraviny ve srovnání s ostatními potravinami stejného druhu na trhu a obsah pouze těch složek, které jsou v normě uvedeny. V kategorii výrobků s logem ČCN bylo posuzováno celkem 54 šarží a všechny prošly bez poskvrnky.

Veškeré hodnocené vzorky si můžete prohlédnou zde.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder