Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktivní filtr témat

Všechny aktuality

Podařilo se pokořit rekordní výsledek Sbírky potravin

V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin, které oficiálně skončilo v úterý 21. listopadu 2023, se vybralo rekordních 646 tun potravin a 72 tun drogistického zboží.

Rekordní výtěžek podzimního kola Sbírky potravin

V sobotu se uskutečnilo podzimní kolo celorepublikové Sbírky potravin. Podařilo se vybrat 562 tun potravin a 62 tun základní drogerie a hygienických potřeb. Už nyní se jedná o vůbec nejvyšší množství darů. Až do 21. listopadu navíc mohou lidé věnovat potraviny a drogerii prostřednictvím on-line nákupů. Očekává se, že konečný výsledek překročí hranici 700 tun.

Výsledky kontrol doplňků stravy určených pro kloubní výživu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podnikla akci zaměřenou na doplňky stravy pro kloubní výživu. Polovina odebraných vzorků klamala spotřebitele s ohledem na skutečné složení.

Většina školních jídelen pokrmy přesoluje

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na konferenci Potravinářské komory ČR sdělila, že ve více než 60 % školních jídelen dochází k výraznému přesolování pokrmů.

Alternativní potraviny na vzestupu

Zájem o alternativní potraviny mezi tuzemskými spotřebiteli stále roste. Při volbě hrají roli zejména cena a chuť.

Stanovisko WHO ke sladidlu aspartam

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) působící při Světové zdravotnické organizaci (WHO) označila sladidlo aspartam za potencionálně rakovinotvorné, nicméně pro objasnění jeho vlivu s ohledem na rakovinu u lidí jsou zapotřebí další vědecké výzkumy. Expertní výbor WHO zaměřující se na potravinářské přídatné látky (JECFA) současně rozhodl, že nedojde ke změně pravidel pro jeho bezpečnou spotřebu.

Potravinové banky chystají síť výdejen

Od července postupně začne fungovat 150 výdejních míst potravinové pomoci. Kamenné či pojízdné výdejny, kam si budou moci lidé přijít vyzvednout potraviny, najdete v každém krajském městě. Pomoc lidem v nouzi se tak stane efektivnější.

Solidarita se projevila i v jarním kole Sbírky potravin

Celorepublikové jarní kolo Sbírky potravin se uskutečnilo 22. dubna v 1540 prodejnách a přineslo 394 tun potravin a 44 tun drogerie a hygienických potřeb. Až do 2. května mohou lidé ještě darovat výše zmíněný sortiment prostřednictvím on-line nákupů.

Potraviny s obsahem hmyzu

Obchody v České republice zkoušejí reakci zákazníků na hmyzí proteiny v potravinách. K dostání je např. mouka s cvrčky, těstoviny s hmyzem aj.

Hotovky pro Čechy představují jeden z nástrojů šetření

Vysoké ceny potravin přiměly značnou část lidí sáhnout po levnějších a rychlejších jídlech. Na to reagují řetězce a rozšiřují nabídku hotovek. Některé z nich dokonce nesou podpis známých šéfkuchařů. Výživoví poradci však upozorňují na možná úskalí v souvislosti se zdravím či s omezením pestré stravy.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder