Aktivní filtr témat
Články v sekci Legislativa

Luštěninové výrobky se v obchodech i v jídelních lístcích stravovacích zařízení vyskytují stále častěji. Nicméně doposud zákon u části z nich nijak nedefinoval, jak konkrétně by měly vypadat. Finální podoba i kvalita jednotlivých produktů může být tedy rozdílná. Od letošního léta se to díky nové vyhlášce změní.

Od 1. ledna 2025 budou v tržní síti opětovně k dostání produkty s HHC, THCP a dalšími konopnými deriváty. Zmizí totiž ze seznamu zakázaných látek. Jejich užívání, prodej a držení už nebudou nezákonné. Nicméně nabízet je budou moci pouze specializované prodejny pro dospělé.

Rada Evropské unie tento týden přijala nová pravidla, jež mají pomoci se snížením odpadu z obalů. Od roku 2030 zřejmě zmizí balení potravin po porcích (např. smetany do kávy, omáčky atp.) i drobné drogistické výrobky, se kterými se setkáváme v hotelech.

Až doposud mohli výrobci nazývat marmeládou pouze výrobky z citrusových plodů. Naopak jako džem šlo označit směs přírodních sladidel, dužiny nebo dřeně jednoho či více druhů ovoce. Nová vyhláška nyní povoluje užití názvu marmeláda i pro džem.

Ministerstvo zemědělství (MZe) bude skrze Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI) dohlížet nad uváděním nových psychomodulačních látek na trh. Novela zákona o návykových látkách přináší možnost jejich rychlého posuzování a zařazení na seznam zakázaných látek, které nesmí být prodávány osobám mladších 18 let. Současně novela sjednocuje dohled v sektoru otevřeného veřejného stravování pod MZe.

Koncem listopadu letošního roku se zpřísní podmínky dovozu medu a jiných včelařských produktů z tzv. třetích zemí (zemí mimo EU). Veškerý med, který bude směřovat na trh do EU bude muset mít nově původ ze zařízení schváleného Evropskou komisí. Impulsem pro změny pravidel pro dovoz je časté falšování medu dováženého ze třetích zemí.

Česká republika získala souhlas Evropské komise k zařazení Hexahydrokanabinolu (HHC), Hexahydrokanabinol-O-acetátu (HHC-O) a Tetrahydrokanabiforolu (THCP) na seznam návykových látek. Nařízení již podepsal ministr zdravotnictví a poslal je k podpisu premiérovi. Připojíme se tak k dalším státům Evropské unie, které se v průběhu posledního roku uchýlily ke stejnému řešení.

Doposud se hluboce zmrazené potraviny mohly přepravovat při -15 °C. Nyní ministerstvo zemědělství prosazuje, aby teplota při transportu byla maximálně o 3 °C vyšší než ta, při níž byly potraviny skladovány.

Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška č. 334/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 128/2009 Sb., o přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků pro některé potravinářské podniky, v nichž se zachází se živočišnými produkty. Účinnost nabývá k 1. lednu 2023.

Evropská komise zakázala užití oxidu titaničitého (E171) jako přídatné látky v potravinách.