Všechny aktuality

Evropa dál razí cestu v potravinové hmyzí revoluci. EU již dříve schválila užití moučky ze sarančat či cvrčků a nyní na seznam povolených látek v potravinářství přibyl prášek z celých larev potemníka moučného.

Po pár týdnech obrat o 100 %. Ministerstvo zemědělství, v čele s Markem Výborným, rozhodlo, že vyhláška upravující názvosloví pro alternativy k masu není potřeba.

Zákaz prodeje vajec z klecových chovů vejde v planost v roce 2027, nicméně už nyní se od něj Česko odvrací. Tuzemské obchodní řetězce se navíc v minulosti zavázaly, že od letoška nabídku těchto vajec omezí.

V loňském činil pokles úrody ve srovnání s průměrem z předchozích 5 let o 65 %, a sice ze 138 445 tun na pouhých 48 058 tun. Jedná se o nejnižší hodnotu za posledních 100 let. Na vině jsou dubnové mrazy, které dorazily v okamžiku, kdy vegetace byla díky teplému počasí skoro o 4 týdny napřed. Škoda tak postihla květy všech druhů ovoce.

Luštěninové výrobky se v obchodech i v jídelních lístcích stravovacích zařízení vyskytují stále častěji. Nicméně doposud zákon u části z nich nijak nedefinoval, jak konkrétně by měly vypadat. Finální podoba i kvalita jednotlivých produktů může být tedy rozdílná. Od letošního léta se to díky nové vyhlášce změní.

Státní veterinární správa (SVS) před uplynulými vánočními svátky zkontrolovala více jak 600 stánkových prodejců kaprů. Závadu odhalila u 2,45 % z nich.

Hlavní hygienička varuje před potravinou „měkký zrající sýr Großer Stinker Weichkäse mit Rotkultur“, v balení o hmotnosti 290 g, šarže 4507, datum spotřeby: 18. 1. 2025, od rakouského výrobce Wilder Käser. Laboratoř v něm zjistila nadlimitní množství bakterie Listeria monocytogenes.

Konce zdražování potravin se nedočkáme ani v letošním roce, podle Potravinářské komory navíc bude tempo růstu dokonce rychlejší. Nejvíce to pocítíme u vajec a mléčných produktů, v jejichž neprospěch hovoří zvyšující se náklady na jejich produkci.

Čeští chovatelé drůbeže cítí neustálý tlak ohledně cen. Na vině je podle nich rostoucí dovoz ukrajinského masa, které, jak se domnívají, nedosahuje stejné úrovně standardů jako produkce z Evropské unie.

Od 1. ledna 2025 budou v tržní síti opětovně k dostání produkty s HHC, THCP a dalšími konopnými deriváty. Zmizí totiž ze seznamu zakázaných látek. Jejich užívání, prodej a držení už nebudou nezákonné. Nicméně nabízet je budou moci pouze specializované prodejny pro dospělé.