Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktivní filtr témat

Všechny aktuality

Více než 600 kg potravin z Kambodže obsahující mix pesticidů

Díky spolupráci Státní potravinářské inspekce (SZPI) a Celního úřadu Praha – Ruzyně se opětovně podařilo zachytit zásilky rostlinného původu, u nichž laboratorní analýzy zjistila nadlimitní množství až sedmi pesticidních látek. Ve dvou případech byla prokázána přítomnost velmi silného insekticidu carbofuran, který EU zakázala od roku 2008.

Nelegální bourárna masa v Trutnově

Na základě telefonického podnětu provedli pracovníci Státní veterinární správy (SVS) z Královehradeckého kraje kontrolu, při níž odhalili nelegální bourárnu masa v Trutnově.

Jehněčí maso neznámého původu v prodejně halal potravin v Praze

Státní veterinární správa (SVS) v prodejně halal potravin na Praze-Žižkov zjistila neoznačené jehněčí maso neznámého původu.

Rok 2021 z pohledu potravinářské inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v loňském roce odhalila 3 202 nevyhovujících šarží potravin a dalších výrobků.

Kontrola fritovacích olejů, značení alergenů a označování druhu masa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně věnuje pozornost jakosti a bezpečnosti fritovacích olejů, které restaurace či rychlá občerstvení používají při přípravě pokrmů. Doposud poslední šetření ukázalo, že v cca každé sedmé kontrolované provozovně je olej ve fritovacím zařízení nevhodný k lidské spotřebě.

Sezóna farmářských trhů začala, připomeňme si výsledky kontrol z posledních dvou let

Začátkem jara přichází pomyslný start populárních farmářských trhů. Kvůli vyššímu riziku s ohledem na hygienu potravin živočišného původu na jejich průběh bedlivě dohlíží pracovníci Státní veterinární správy (SVS).

Trend poklesu podílu nevyhovujících nálezů cizorodých látek v potravinovém řetězci pokračuje

Státní veterinární správa (SVS) v kooperaci s Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčit (ÚSKVBL) za rok 2021 s ohledem na monitoring cizorodých látek v potravinovém řetězci uskutečnila více než 95 tisíc vyšetření na obsah reziduí a kontaminantů. Zatím co počet vyšetření se v meziročním srovnání zvýšil o více než 2000, podíl nevyhovujících nálezů se o setinu snížil na hodnotu 0,04 %.

Další várka potravin z Kambodže s nadlimitním obsahem pesticidů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) společně s Celním úřadem Praha – Ruzyně odhalila dvě zásilky potravin rostlinného původu, u nichž laboratoř prokázala nadlimitní množství dvou,resp. čtyř pesticidních látek.

Výsledky veterinárních kontrol v Plzeňském kraji za rok 2021

Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj (KVS) v loňském roce v rámci kontrolních akcí odhalila nadlimitní hodnoty rakovinotvorných zplodin kouře v uzeném mase, DDT ve svalovině prasete divokého či ptačí chřipku v malochovech drůbeže. S ohledem na životní podmínky a pohodu hospodářských zvířat vykonala 162 kontrol v chovech hospodářských zvířat (pozn. což představuje meziroční nárůst o 50 %), přičemž uložila sankce v hodnotě více než 1 milion Kč.

Inspekce zadržela potraviny rostlinného původu obsahující mix pesticidů

Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Celního úřadu Praha – Ruzyně při společné kontrolní akci odhalili zásilku tří druhů potravin, u nichž laboratorní rozbor potvrdil četnou přítomnost pesticidních látek v nadlimitním množství.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder