Články v sekci Legislativa

Zákonodárci ještě nestihli schválit zákaz jednorázových plastů, který měl začít platit 1. července, nicméně přípravy na přechod jsou v plném proudu. Na tuzemský trh přichází kromě papírových či dřevěných alternativ produkty z rýže, pšeničných otrub nebo třeba skořápek z kakaových bobů. Tyto náhražky spojuje jedna věc – lze je sníst.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) si připlatíme za pohonné hmoty, automobily či alkohol a tabák. Naopak levněji pořídíme potraviny.

Ve Sbírce zákonů byla zveřejněna novela nařízení vlády č. 74/2017 Sb., o stanovení některých podmínek pro poskytování podpory na dodávky ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z nich do škol a o změně některých souvisejících nařízení vlády, ve znění pozdějších předpisů.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v minulých letech zaznamenala četné stížnosti na praxi některých prodejců borůvek, kteří nabízeli své zboží v objemových jednotkách (litrech). Nyní se rozhodla zakročit.

Ve Sbírce zákona byla dne 26. května 2021 zveřejněna Vyhláška č. 204/2021 Sb., o seznamu potravin podle § 9b odst. 1 písm. c) zákona o potravinách a tabákových výrobcích.

Sněmovna rozhodla o vyřazení povinných kvót na tuzemské potraviny z novely zákona o potravinách. Ty se od příštího roku měly týkat prodejen s plochou nad 400 metrů čtverečních.

Vloni se potravinovým bankám podařilo shromáždit 7007 tun potravin, což je téměř o polovinu více než v roce 2019 (pozn. tehdy se jednalo o 4700 tun). Ani toto množství však vzhledem k vysoké poptávce nestačilo.

V rámci boje proti koronaviru zůstanou letos na Velký pátek veškeré obchody s potravinami uzavřeny. Za běžné situace se zákaz (pro prodejny nad 200 metrů čtverečních) dle zákona o prodejní době v maloobchodě vztahuje pouze na Velikonoční pondělí.

Součástí novely zákona o potravinách, kterou v lednu odsouhlasila Sněmovna, byl diskutovaný povinný podíl domácích potravin na pultech v prodejnách potravin s plochou větší než 400 metrů čtverečních. Senátem však návrh právě díky tomuto bodu neprošel.

Obliba používání plastových výrobků pro styk s potravinami s přídavkem bambusových vláken v nedávné době značně stoupla. Spotřebitelé se mnohdy domnívají, vzhledem k deklaraci bambusu a často zmiňované snadné rozložitelnosti, že se jedná o ekologické produkty. Bohužel v drtivé většině jde o plastové výrobky (z melamin-formaldehydových pryskyřic), kde bambusová vlákna vystupují pouze jako přísada. Z nedávného testování navíc vyplynulo, že právě tyto plastové výrobky zhruba v polovině případů představují pro zákazníky zdravotní riziko.