Články v sekci Legislativa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) shrnula výsledky kontrol provozoven společného stravování za loňský rok. Ke klamání spotřebitele dochází téměř ve čtvrtině případů. Mezi nejvíce problematické potraviny patří sýr, smetana a šunka.

Od zálohování si Slovensko slibuje, že do roku 2025 se na jeho území vysbírá minimálně 90 % plastových lahví a plechovek. O chod systému, jež by měl odstartovat začátkem příštího roku, se postará konsorcium složené z domácích výrobců nealkoholických nápojů a piva společně se zástupci maloobchodu.

V loňském roce utratila průměrná česká domácnost 3,4 % z celkových výdajů domácnosti za alkoholické nápoje. Podle údajů zveřejněných evropským statistickým úřadem Eurostat patří tato hodnota k nejvyšším.

Britská vláda reaguje na rostoucí počet obézních občanů. Od dubna 2022 má vstoupit v platnost opatření, které zakáže slevové akce potravin s vysokým obsahem tuku, soli či cukru a zasáhne také bezedné slazené nápoje v restauracích.

Státní veterinární správa reaguje na zavádějící informace o údajném konci výjimky pro prodej malého množství drůbeže, králíků a nutrií poražených přímo v hospodářství. V České republice (ČR) k žádné změně nedochází a v nejbližší době se ani nic podobného nechystá.

Státní veterinární správa (SVS) připomíná stánkovým prodejcům vánočních kaprů povinnost ohlásit místo a čas prodeje ryb, a to minimálně sedm dní před zahájením činnosti. Seznam nahlášených míst pak zveřejní na svých na internetových stránkách.

Zákaz klecových chovů nosnic prošel senátem beze změn a platit začne od roku 2027. Součástí novely, kterou má nyní podepsat prezident, je také zákaz drezúry zvířat v cirkusech a podobných zařízeních nebo vyšší pokuty za týrání zvířat.

V sobotu 7. listopadu proběhla akce DEN OKÉNEK. Měla za cíl motivovat lidi, aby si objednali jídlo přímo u výdejního okénka restaurace a ta díky tomu nemusela platit až 30 % tržby donáškovým společnostem. Vzhledem k úspěchu se organizátoři rozhodli ji v brzké době zopakovat.

Ministerstvo zemědělství přichystalo program Agricovid potravinářství. Z něj vyplatí kompenzace potravinářům, kteří mají ztráty v souvislosti s pandemií COVID-19. Vláda pro tyto účely uvolní až 3 miliardy korun.

Současná omezení pohybu a prodeje se na farmářské trhy nevztahují. Situace z jara, kdy zůstaly více než měsíc zavřené, se tak nebude opakovat.