Všechny aktuality

Evropská unie (EU) se dohodla na přísnějších pravidlech při označování medu, marmelád a džusů. Podnětem se stalo zjištění, že bezmála polovina medů dovážených do EU je nejasného původu či nevalné kvality vzhledem k přidanému cukru. Nově proto na obalech budou muset být uvedeny konkrétní informace o zemi původu a podílu směsí ve výsledném produktu. Právní předpis začne platit, jakmile jej schválí Evropský parlament a jednotlivé členské státy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uskutečnila pravidelnou kontrolní akci s ohledem na jakost a bezpečnost fritovacích olejů užívaných při přípravě pokrmů v restauracích a rychlých občerstveních. Zhruba v každé desáté kontrolované provozovně shledala inspekce olej ve fritovacím zařízení nevhodný k lidské spotřebě.

Česká obchodní inspekce (ČOI) se rozhodla zareagovat na dotazy veřejnosti ohledně uvádění cen v halířích. Potvrdila, že tento způsob prezentace cen není v rozporu s platnou legislativou.

V loňském roce se potravinovým bankám podařilo nashromáždit dohromady 13 200 tun potravin a pomoci tak více než 400 tisícům lidí v nouzi.

Čtyři z pěti nakupujících navštíví v průběhu týdne 2 až 3 obchody, každý pátý člověk pravidelně chodí pouze do své oblíbené prodejny. Pro volbu obchodu pro pravidelný větší nákup mají zásadní vliv vzdálenost od bydliště, sortiment a výše slevových akcí.

Ve vládní koalici je dusno kvůli spotřební dani na víno. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ji chce zavést už od ledna příštího roku, kdežto lidovci se k dané problematice stále staví zdrženlivě. Myslí si, že by tento krok mohl ohrozit konkurenceschopnost tuzemských vinařů.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) opět varuje před drůbežím masem s přítomností bakterií rodu Salmonella.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se v rámci pravidelné kontrolní akce věnovala potravinám nesoucím ocenění značkami KLASA a Regionální potravina. Výsledky za rok 2023, podobně jako v předcházejících letech, potvrdily jejich vysokou jakost a bezpečnost.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při pravidelném monitoringu cizorodých látek v potravinách odhalila nevyhovující šarži římského kmínu. Laboratoř v ní potvrdila nadlimitní množství 11 pesticidních látek.

Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) před Vánocemi zkontrolovali více jak 670 prodejců kaprů (pozn. z bezmála 3000 nahlášených prodejních míst). Prohřešek odhalili pouze u 1,6 % z nich. Meziročně se situace zlepšila a snížil se počet pochybení.