Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Všechny aktuality

V asijské prodejně v Brně objevily inspektorky pře 100 kg masa neznámého původu

Pracovnice Státní veterinární správy (SVS) během kontroly asijské tržnice v Brně v jedné z provozoven odhalily více jak 100 kg chlazeného a mraženého masa neznámého původu.

Masné výrobky obohacené přídavkem hmyzích bílkovin vykazují lepší výživové hodnoty

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně v rámci své výzkumné činnosti přidali cvrččí prášek do měkkého salámu a do klobás. Následně zjistili, že mají masné výrobky lepší výživové hodnoty. Prášek totiž obsahuje 60 % bílkovin v sušině, kdežto v čerstvém mase, jehož přirozenou součástí je i voda, se množství bílkovin pohybuje okolo 20 %.

Na podzim začnou platit přísnější podmínky pro dovoz medu do EU

Koncem listopadu letošního roku se zpřísní podmínky dovozu medu a jiných včelařských produktů z tzv. třetích zemí (zemí mimo EU). Veškerý med, který bude směřovat na trh do EU bude muset mít nově původ ze zařízení schváleného Evropskou komisí. Impulsem pro změny pravidel pro dovoz je časté falšování medu dováženého ze třetích zemí.

Další 3 masné výrobky s listeriemi

Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) v rámci svých kontrol zjistili bakterie Listeria monocytogenes ve 3 odlišných typech masných výrobků. Vždy šlo o produkty od drobných lokálních výrobců (pozn. z různých krajů). Celkem se jednalo o více než 100 kg produktů, které se už prodaly, nicméně jejich data spotřeby stále nevypršela.

Chlazené kuřecí maso z Tesca obsahovalo salmonelu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informuje spotřebitele o nevyhovující potravině TESCO Kuřecí prsní řízek, čerstvé, balené, č. šarže: 24147102, chov a porážka: Ukrajina, veterinární identifikační označení: SK 10094 ES.

Prodejce na sociální síti nabízel výrobky z drůbežího masa z nelegální výroby

Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) z Brna na sociální síti objevili prodej uzeného drůbežího masa pocházejícího z nelegální výroby.

Pražští hygienici vykonali mimořádné kontroly v souvislosti s Mistrovstvím světa v ledním hokeji 2024

Pracovníci Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) s ohledem na konání Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 uskutečnili mimořádné kontroly stravovacích a ubytovacích služeb, které představují zázemí hokejových týmů a jejich fanoušků. Nezjistili žádné prohřešky ohrožující průběh šampionátu.

Restaurace reagují na rostoucí zájem o veganskou a vegetariánskou stravu

Poptávka po alternativním stravování je u nás na vzestupu a tuto skutečnost nenechali bez povšimnutí provozovatelé restaurací. Dle výsledků průzkumu Barometr FOOD, jež mapuje stravovací návyky Čechů, až 94 % restaurací uvedlo, že do svého jídelního lístku zařazují zeleninové či bezmasé varianty pokrmů. Více jak polovina (57,1 %) má v nabídce také 1-2 bezlepková jídla.

Těžký rok pro palírny, jen v lednu jich 20 ukončilo provoz

Dubnové mrazy a zvýšení spotřební daně dle Unie destilatérů bude znamenat pro mnoho pěstitelských palíren likvidaci. Jen v průběhu ledna skončilo 20 palíren, což představuje asi 5 % z celkového počtu.

Od 1. ledna 2026 bude provoz na jatkách povinně monitorován

Povinnou instalaci kamerového systému od 1. ledna 2026 na jatkách zavádí Ministerstvo zemědělství v novele zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder